Laistymo sprendimai

Vejos ir augalų laistymo sistema. Kas tai yra, kaip ji veikia ir ką galima laistyti automatiškai? Pabandykime išsiaiškinti.

icon__sprinkler

Požeminę laistymo sistemą perdaryti brangu. Gerokai pigiau tiesiog įsirengti ją tinkamai.

icon__field

Jei vanduo švarus (vandentiekio) – sistema be problemų veikia 10-15 ir daugiau metų.

icon__search

Esant +25ºC ir lengvam vėjeliui vienas aras vejos išgarina ~500 litrų vandens per parą.

Gyvenimui judant į priekį ir žmonėms keliant vis didesnius lūkesčius savo aplinkos tvarkai ir estetikai, kadaise buvęs prabangos atributas šiandien tampa tokia pačia gyvenimo dalimi kaip indaplovė, kondicionierius ar rekuperatorius.

Vejos laistymo sistemos

Didžiausią laistymo projekto dalį sudaro vejos laistymo sistema. Ji yra po žeme, praktiškai nematoma, dažniausiai nustatoma veikti naktį. Tad jei viskas suprojektuota, įrengta ir veikia tinkamai – matysite tik žalią vešlią veją, o ne besimėtančias laistymo žarnas, purkštuvus ir čiaupus.
Kuo anksčiau pirminiuose statybų etapuose numatysite laistymo sistemos įrengimą, tuo tiksliau pavyks atvesti reikiamus vamzdžius ir valdymo kabelius ir nesimatys jokių nereikalingų vamzdžių ar čiaupų sienose, virš trinkelių ar terasų.
Žinoma, dažnai tenka montuoti sistemas į jau augančias vejas. Viskas pasidaro gerai, tik būna gerokai daugiau darbo ir kartais kai kurios detalės lieka matomos.
Kaip veikia automatinė vejos laistymo sistema, kaip ji atrodo ir kada geriausia būtų atlikti paruošiamuosius darbus, skaitykite čia.

Augalų laistymas

Medžių, gėlynų ir kitų augalų laistymas dažniausiai skiriasi nuo vejos laistymo tuo, jog yra naudojami ne purkštukai, bet lašeliniai vamzdžiai, žmonių dažnai ne visai teisingai vadinami „kapiliariniais vamzdžiais“. Plačiau apie jų skirtumus prijungimus ir kt. galite sužinoti informacijos ir DUK skiltyse.
Lašeliniai laistymo vamzdžiai dažniausiai klojami žemės paviršiuje, jau pasodinus augalus. Jie gali būti užpilti mulčio sluoksniu, bet negali būti užkasti į žemę. Dirvoje, augalų šaknys labai greitai susiranda vamzdžių lašintuvus, pro kuriuos laša vanduo ir įleidžia į juos šaknis. Lašintuvai užkemšami – laistymas baigiasi.
Po žeme klojami specialūs lašelinio laistymo vamzdžiai, tokie turintys į lašintuvą integruotą vario žiedą, kuris neleidžia įaugti šaknims, arba padengti specialia šaknims atsparia tekstile.
Daugiau informacijos pateikiame čia.

Daržo, šiltnamio laistymas

Dažnas klausimas – ar tai įmanoma? Taip, įmanoma. Tik visgi nėra 100% efektyvu, arba kasmet reikia šiek tiek padirbėti. Įprasti daugiamečiai augalai, tokie kaip medžiai, krūmai, gyvatvorės ar gėlynai auga vienoje vietoje nuo jų pasodinimo iki pašalinimo ar natūralios mirties. Dėl to jų laistymas tampa gana paprastas. Jie nejuda ir nesikeičia. Darže ir šiltnamyje – reikalinga sėjomaina bei vyksta natūrali kaita priklausomai nuo metų laiko ar Jūsų norų. Keičiasi augalai, jų išdėstymas, drėgmės poreikis vienai ar kitai lysvei. Purenasi, keičiasi ir gerinasi žemė. Pagrindinis galvos skausmas būna: kaip suderinti, kad augalai gautų reikiamą drėgmės kiekį reikiamoje vietoje ir laiku, tuo pačiu neapsunkinant augalų priežiūros ar žemės dirbimo paviršiuje ar po žeme esančiais vamzdžiais? Ypač, jei vienais metais auga šiltnamio lysvėje auga agurkai ar salotos, o kitais ten pat – paprikos ar pomidorai. Reikia keisti lašintuvų atstumus, saugoti vamzdžius nuo pažeidimų ir kt.
Taigi, įmanoma, bet dar nėra 100% be rūpesčių.
Išsamiau šiuos klausimus pabandėme panagrinėti informacijos skiltyje.

Laistymas (drėkinimas) žemės ūkiui

Lietuviškos vasaros kol kas dar ne tokios sausos, kaip pietų kraštuose, bet ūkininkai jau kuris laikas investuoja į šią sritį. Laistomi ne tik šilauogių, sausmedžių, braškių, aviečių ar kitų uogų krūmai, bet ir daržovės, tokios kaip bulvės, kopūstai, morkos dideliuose plotuose, vaismedžiai, riešutmedžiai. Tai padeda gerokai padidinti derlių sausringomis vasaromis, išlaikyti jį stabilų ir geros kokybės. Dažniausiai laistoma lašeliniu būdu, daržovės kartais laistomos žemės ūkio purkštukai, kuriu purškimo nuotolis gali siekti 30 ir daugiau metrų.
Galime pasiūlyti įvairius laistymo sprendimus nedideliems ir didesnės apimties žemės ūkio projektams.

Specialusis laistymas (drėkinimas)

Laistymo ar drėkinimo sistemos taip pat naudojamos šiltnamiuose, žirgynuose, teniso aikštelėse ir dirbtinės dangos stadionuose palaikyti drėgmei ore ir grunte, sumažinti dulkių kiekį bei atvėsinti ar sudrėkinti paviršių.
Taip pat kartais naudojamas ir požeminis visiškai nematomas vejos ar augalų laistymas, montuojamas 10-40 cm gylyje, drėkinimo vamzdžiais ar kilimėliais, ten kur purkštukai nepageidaujami ar negali būti montuojami dėl techninių detalių (atstumai, aukščiai, nuolydžiai ir kt.).
Esame įrengę įvairių sistemų skirtingos paskirtis objektuose, galime pasidalinti patirtimi bei sprendimų idėjomis.

D.U.K.

Curabitur finibus nisi lacus, sit amet auctor metus finibus at. Maecenas at porttitor arcu, quis pellentesque odio. In fringilla, nulla aliquet eleifend vulputate, leo ipsum sodales felis, ac consectetur ligula tortor at nunc. Aenean ornare hendrerit augue non laoreet. Ut vehicula luctus urna vitae consectetur. Vivamus venenatis nisl erat, nec venenatis nisi vehicula sit amet. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Sed vel arcu ipsum. Nunc imperdiet justo vitae justo eleifend semper. Vestibulum gravida et augue id cursus. Integer nec mi at metus lobortis molestie ut rhoncus libero. Morbi ultrices, tortor ut luctus mattis, quam odio tincidunt metus, at consequat tortor ante eu mi.

Reikia pagalbos?

Mūsų specialistai yra pasiruošę Jums padėti kilusiais klausimais.

    Susiję straipsniai

    Nepavyko rasti.

    Atlikti projektai

    Meniu